Sędziowie pod presją
2021. Dokument, 87 minut, reż. i zdj. Kacper Lisowski, prod. Iwona Harris
2021. Dokument, 87 minut, reż. i zdj. Kacper Lisowski, prod. Iwona Harris
„Sędziowie pod presją” to opowieść o niepokornych sędziach, którzy stają w obronie Konstytucji oraz trójpodziału władzy. Jednym z nich jest sędzia Igor Tuleya, który wbrew naciskom wydaje wyroki niekorzystne dla rządzących. Dla władzy jest wrogiem numer jeden; dla protestujących obywateli - twarzą sędziowskiego buntu. W filmie widzimy konsekwencje jego bezkompromisowej postawy, przyglądamy się, jak polityczna presja wpływa na jego życie. Jednocześnie jesteśmy świadkami niezwykłej solidarności, którą okazują mu zarówno sędziowie, jak i zwykli obywatele. Tymczasem demontaż państwa prawa ujawnia się z całą jaskrawością. Po rozstrzygnięciu upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przez Polskę przetacza się największa fala demonstracji w historii. Sędziowie wychodzą na ulice, by stanąć ramię w ramię z obywatelami w obronie praworządności.
Reżyseria i zdjęcia: Kacper Lisowski
Produkcja i kierownictwo produkcji: Iwona Harris
Scenariusz: Iwona Harris, Kacper Lisowski
Montaż: Bartosz Pietras PSM, Marcin Sołtysik
Zdjęcia dodatkowe: Piotr Bukojemski, Filip Drożdż, Paweł Kostowski, Andrzej Szypulski, Mateusz Wajda
Dźwięk: Marcin “Bary” Popławski, Andrzej Andruszkiewicz, Przemysław Dzięgiel, Błażej Kanclerz, Zofia Moruś, Jarosław Sadowski, Dariusz Wancerz, Jakub Wołowiec, Maciej Wróblewski
Tłumaczenia: Natalia Osiatynsk oraz Artur Harris, Norbert Tomaszewski
Muzyka: Maria Peszek oraz barekprzestań, Fisz Emade Tworzywo, Kontrola W, Szumkot, TZN Xenna, WaluśKraksaKryzys
Udźwiękowienie i miks: Kamil Sołdacki
Korekcja barwna: Wiktor Sasim
W filmie to oni są obwinionymi, ściganymi za takie wykroczenia jak noszenie koszulki z napisem „Konstytucja” czy prowadzenie symulacji rozprawy sądowej. Obok sędziów zobaczymy również adwokatów i prokuratorów, bowiem kryzys praworządności spowodował niezwykłą integrację środowiska prawniczego.
Znienawidzony przez władzę za bezkompromisowe wyroki i dobitne uzasadnienia. Członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA.
Jeden z najbardziej szykanowanych sędziów w Polsce. Członek Stowarzyszenia Sędziów THEMIS.
Polska adwokatka i obrończyni praw człowieka, współzałożycielka inicjatywy Wolne Sądy i Komitetu Obrony Sprawiedliwości.
Główna twarz oporu wobec upolityczniania prokuratury. Były prezes Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.
Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, profesor prawa Uniwersytetu Śląskiego.
W pierwszej kolejności przejęto Trybunał Konstytucyjny, który stał się dyspozycyjny wobec władzy. Potem połączono funkcje Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, wymieniono ponad 200 prezesów sądów, powołano lojalnych władzy rzeczników dyscyplinarnych, oraz utworzono nową Krajową Radę Sądownictwa, tzw. neo-KRS, która zamiast przez sędziów została wybrana przez parlament. Utworzono nowe Izby Sądu Najwyższego, w których zasiedli mianowani przez neo-KRS tzw. neo-sędziowie.
Dokonano szeregu zmian, których zasadność i legalność podważył już wielokrotnie Sąd Najwyższy oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Po 6 latach “reformy” średnia długość postępowania sądowego wydłużyła się od 30 do 70%, neo-KRS wykluczono z europejskiej sieci Rad Sądownictwa, a Polsce zasądzono grzywnę w wysokości 1 miliona euro dziennie, za niewykonanie wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE.